Romeo i Julia

Romeo i Julia

rij-4-so-web

Polscy artyści pod kierunkiem reżysera Macieja Konopińskiego wystawili tragedię „Romeo i Julia”. Za dramaturgię odpowiada Sandra Szwarc, za scenografię – Piotr Wyrzykowski. W roli Julii występuje Anna Przybysz, a Romea gra Igor Teodorowicz. Spektakl został zrealizowany w przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Reżyser Maciej Konopiński: – Większość z nas doskonale zna historię Romea i Julii. Stała się częścią naszej kultury, wręcz figurą popkulturową. Zmiany w naszym świecie – przemiany społeczno-kulturowe, wolna miłość, związki i małżeństwa z miłości, a nie aranżowane – spowodowały, że dramat Romeo i Julia stał się być może banalną historią o miłości, a nie opowieścią o młodych ludziach, którzy znaleźli się w potrzasku oczekiwań i nienawiści dwóch zwaśnionych rodów: Capulettich i Montecchich.
Jednak nacisk świata dorosłych wciąż istnieje, tylko przybrał nowe formy i maski. Przemoc ekonomiczna, oczekiwanie od dzieci wyłącznie sukcesów, hodowanie – nie wychowywanie, negocjacje zamiast miłości, kształtowanie postaw politycznych, ciągły nadzór, ingerencja polityki w nasze codzienne życie. To wszystko staje się narzędziami ucisku świata dorosłych.
Codziennie obserwujemy świat, który opanował media, w którym dorośli są bezrefleksyjni i nie potrafią przyznać się do błędów. Zamiast tego oferują nam nienawiść, pogardę i poszukiwanie wrogów. Nikt tego tak dobrze nie widzi, jak młodzi ludzie, stojący na progu dorosłości. Romeo i Julia stoją na środku Werony, patrzą w niebo i szukają ratunku.

Reż. Maciej Konopiński
Tekst: Sandra Szwarc
Scenografia: Piotr Wyrzykowski
Obsada:
Julia: Anna Przybysz
Romeo: Igor Teodorowicz
Pani Capuletti: Joanna Tomasik
Pan Montecci: Jacek Gierczak
Mieszkańcy Werony/Chór:
Nikola Piechota, Paula Brzóska, Szymon Reszka, Julia Olejarczyk, Bartłomiej Kardyś, Julia Dmochowska, Karol Sobczyński, Wiktoria Zaleska, Mikołaj Panarz, Stefan Andruszko

Lech cicho! Co za blask strzelił tam z okna!
Ono jest wschodem, a Julia jest słońcem!
Wzejdź, cudne słońce, zgładź zazdrosną lunę,
Która aż zbladła z gniewu, że ty jesteś
Od niej piękniejsza.

Partner