O projekcie

SzekspirOn//line

Triumfuj Brytanio, bo masz tego, który,
Hołd wszystkich scen Europy zbiera.
On nie dla swoich, ale po wsze czasy!

Ben Johnson o Williamie Szekspirze

Gdański Teatr szekspirowski

O projekcie

SzekspirOn//line to internetowy serwis, będący źródłową platformą tematyczną, poświęconą dorobkowi największego dramaturga wszech czasów.

Obecnie, gdy tendencją jest upraszczanie komunikatów a nawet sprowadzanie ich do pojedynczej linijki, gdy treść dramatów szekspirowskich prezentuje się w kilku emotikonach, ta platforma ma na celu rozwój wiedzy o twórczości Williama Szekspira. Strona stanowi stopniowo uzupełnianą bazę intermedialnych treści, omawiających i interpretujących różnorodne aspekty wybranych dramatów

Platforma jest tworzona przez Gdański Teatr Szekspirowski w ramach projektu „SzekspirOn//line” realizowanego z programu MKiDN/NCK „Kultura w sieci”. Materiały tworzone i publikowane przez najbliższe tygodnie poświęcone będą dramatom: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza”.

W każdym tygodniu realizowane będą różnorodne działania poświęcone wybranej sztuce. W zakładce Publikacje znajdziecie między innymi: Intro - wprowadzenie czyli dramat w pigułce – w którym poznacie najważniejsze wątki i bohaterów; Prapremiery - autorskie wykłady prof. Jerzego Limona osadzone w kontekście epoki elżbietańskiej komentujące wydarzenia historyczne, będące potencjalną inspiracją dla Szekspira przy tworzeniu danej sztuki;  Popkultura - multimedialny wykład, w którym dowiecie się jak wybrana sztuka funkcjonuje w różnych kontekstach współczesnej literatury i mediów; Rewizje – w których recenzenci teatralni omawiają najważniejsze realizacje sceniczne konkretnego dramatu w polskim teatrze współczesnym; Performatywy – eksperymenty teatralno-cyfrowe tworzone przez artystów młodego pokolenia, na kanwie utworów Szekspirowskich. Warsztaty aktorskie i literackie oraz poradnik dla edukatora, zaprezentowane zostaną w formie konspektów (zajęcia, prowadzone w grupach zamkniętych na platformie zoom, nie są rejestrowane). Dodatkowe materiały można będzie oglądać na kanałach społecznościowych teatru.

William Shakespeare

Angielski dramatopisarz, poeta i aktor czasów Elżbiety I i Jakuba I. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy wszechczasów. Po dziś dzień jego sztuki są prawdopodobnie najczęściej wystawianymi na scenach całego świata.

0
napisanych słów
0
dramatów
0
wymyślonych słów
0
sonety

Zespół

Cześć, to my tworzymy dla Was ten serwis internetowy.

Ania

Redakcja

Natalia

Social Media

Karolina

Redakcja

Bartek

Grafika

Michał

Video

Magda

Media

Marta

Edukacja

Ania

Edukacja
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu Kultura w sieci.

Gdański Teatr Szekspirowski

Zobacz nasz kanał Youtube